Aktualnie na zanieczyszczanie środowiska ma wpływ bardzo wiele czynników. Niestety automatycznie przenosi się to na nasze zdrowie. O ile na zewnątrz ze zjawiskiem zanieczyszczenia walczyć jest bardzo trudno, o tyle w domu, a zwłaszcza w czasie snu, pod względem czystości powietrza możemy czuć się bezpiecznie – niezależnie od tego, czy cierpimy na alergię i jaka jest nasza wrażliwość na wszelkie pyły. Odpowiedzią na problemy smogu i innych zanieczyszczeń na rynku pojawił się oczyszczacz powietrza do sypialni. Jednak nie każde tego typu urządzenie dobrze pełni swoją funkcję, dlatego warto przyjrzeć się oczyszczaczom nieco bliżej, aby dokonać trafnego wyboru urządzenia.

Dobry filtr to podstawa

Najlepszy oczyszczacz do sypialni przede wszystkim skutecznie usuwa smog. Najczęściej musimy borykać się z takimi zanieczyszczeniami jak: pyły zawieszone, węglowodory aromatyczne, a także lotne związki różnych pierwiastków. Jeśli chodzi o samo działanie oczyszczacza powietrza do sypialni, to wiele zależy od dobrego filtru. Wiele osób z powodzeniem używa oczyszczacza powietrza z filtrem węglowym i HEPA. Co ważne, połączenie tych dwóch składników pozwala usunąć smog w niemal 100%. Niemniej jednak każdy powinien dobrać odpowiedni oczyszczacz powietrza pod swoje zapotrzebowania. Przykładowo dużym uznaniem cieszą się również oczyszczacze powietrza do sypialni z jonizatorami. Te urządzenia nie tylko skutecznie oczyszczają powietrze ze szkodliwych drobnoustrojów, ale i chronią organizm przed szkodliwym działaniem jonów dodatnich, które często występują w znacznym nadmiarze.

Warto sprawdzić przestrzeń swojej sypialni

Oczywiście wybierając najlepszy oczyszczacz do sypialni, każdy chce, aby miał on odpowiednią wydajność. Jego skuteczność w dużej mierze zależy jednak od tego, jak duża jest sypialnia, dlatego przed kupnem zwyczajnie warto ją wymierzyć. O wydajności sprzętu informuje CADR – wskaźnik informujący, czy dany oczyszczacz jest w stanie oczyścić pomieszczenie o konkretnych wymiarach. Im wyższa wartość wskaźnika, tym większa moc urządzenia. Natomiast każda wartość odpowiada pomieszczeniu o określonej wielkości.

 

Czy oczyszczacze powietrza muszą być głośne?

Ponieważ sypialnia najczęściej służy do zdrowego snu i wypoczynku, to oczywiście nie powinno być w niej głośno. Niestety jak na razie rynku nie pojawił się jeszcze taki model oczyszczacza powietrza do sypialni, który w żadnym stopniu nie zakłócałby spokojnego snu. Ponadto warto dodać, że każda prędkość pracy urządzenia generuje inny poziom hałasu. W związku z tym, biorąc pod uwagę hałas należy zwrócić uwagę jakie odgłosy oczyszczacz powietrza do sypialni wydaje w trakcie najwolniejszej pracy. Niektóre modele oczyszczaczy powietrza do sypialni wyposażono w tzw. tryb nocny właśnie z myślą o spokojnym i czystym śnie.

Oczyszcza powietrza do sypialni – cena

Tak jak w przypadku każdego zakupu, również podczas zakupu oczyszczacza istotnym czynnikiem jest cena, szczególnie, że poszczególne modele znacząco różnią się między sobą w tej kwestii. Można by pomyśleć, że im droższy oczyszczacz, tym większa skuteczność – w tym wypadku jednak mija się to z prawdą. Niektóre modele, wykorzystujące m.in. wspomnianą technologię HEPA, można otrzymać w cenie poniżej 700 złotych. Istotnymi czynnikami w kwestii ceny są: rodzaj filtru, jaki posiada dany oczyszczacz, a także funkcje samego urządzenia. W tym wypadku cena bardzo często automatycznie rośnie się, jeśli urządzenie zostało wyposażone w jakieś funkcje dodatkowe. Jak się okazuje, najtańsze modele często nie zawierają np. czujników jakości wydzielanego powietrza. Ponadto, ważnym czynnikiem jest możliwość ustawienia odpowiedniego tempa filtracji. W dzisiejszych czasach dostępne są również prawdziwe innowacje – oczyszczacze powietrza sterowane zdalnie, za pomocą aplikacji. W ofercie znajdują się też oczyszczacze powietrza do sypialni sterowane za pomocą pilota.

Najlepszy oczyszczacz do sypialni – co wybrać?

Po pierwsze, jeśli chodzi o oczyszczacz powietrza do sypialni, nie zawsze należy kierować się ceną. Najważniejszy jest bowiem solidny filtr, który będzie wystarczająco mocny, aby oczyścić daną sypialnię. Ponadto, warto zwrócić uwagę na głośność urządzenia, gdyż niektóre oczyszczacze pracują na tyle hałaśliwie, iż z pewnością nie umożliwią spokojnego snu.