Dzisiaj prawie każdy, niemal bez przerwy ma przy sobie telefon, a czasem również inne urządzenia elektroniczne z funkcją mierzenia czasu. Wydawać by się więc mogło, że czas zegarków na rękę bezpowrotnie minął. Nic bardziej mylnego, jednak pełnią one dzisiaj nieco inną funkcję.

Zegarek stał się ponad wszystko elementem stylizacji. Jak wybrać atrakcyjny, męski dodatek w postaci zegarka na rękę? Czy brać pod uwagę okazje, na jakie ma on być ubierany? Czy należy uwzględniać najczęściej noszone ubrania?

Zegarki a ubrania

Kwestią absolutnie kluczową jest dostosowanie zegarka do zakładanych ciuchów. Ze względu na dopasowanie do odmiennej, mniej lub bardziej formalnej garderoby, zegarki dzieli się na:

  1. Klasyczne – są to najelegantsze modele, zwykle z paskiem skórzanym, rzadziej metalową bransoletą. Pasek jest stosunkowo cienki, a średnica tarczy krótka. Do zegarków klasycznych zalicza się nieliczne modele drewniane. Te tradycyjne czasomierze zakłada się do garniturów, smokingów czy fraków. Rzadziej pasują do strojów pół-formalnych.
  2. Sportowe – do tej grupy należy niezwykle dużo różnorodnych zegarków. Bardzo często są one wyposażone w najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne. Estetyka czasomierzy sportowych bywa bardzo oryginalna. Czasami wyglądają one wręcz kosmicznie. Świetnie sprawdzają się podczas biegania czy jazdy na rowerze, doskonale komponując się ze strojem sportowym. Zegarki tego typu można również nosić na co dzień, o ile zakłada się luźny strój, np. T-shirt i krótkie spodenki.
  3. Codzienne – zdecydowanie największa i najbardziej zróżnicowana grupa zegarków. Należą do niej modele ze skórzanymi paskami, a także ich syntetycznymi podróbkami. Ponadto, zegarki codzienne mogą posiadać też bransolety metalowe lub drewniane. Pasują doskonale do T-shirtów, swetrów, koszul sportowych, ale także do mniej formalnych marynarek. Innymi słowy, zegarki należące do tej kategorii są niezwykle uniwersalne.

Optymalny rozmiar zegarka męskiego

Dokonując wyboru zegarka, należy się zastanowić zarówno nad rozmiarem tarczy, jak i szerokością paska lub bransolety. Jaki wybór jest tym najlepszym? Zależy to głównie od takich czynników, jak:

  • szerokość ręki
  • przeznaczenie zegarka
  • kolor tarczy
  • kolor paska

Mężczyźni z masywnym przedramieniem lepiej prezentują się w zegarkach z szerokim paskiem i dużą tarczą. Im chudsza ręka, tym cieńszy i ogólnie mniejszy powinien być czasomierz. Ponadto, niezwykle istotne jest także przeznaczenie zegarka oraz styl, w jakim został wykonany. Rzecz w tym, iż klasyczny zegarek, ubierany do formalnego stroju, powinien być raczej niewielki. Natomiast urządzenia sportowe mogą przyjmować zarówno małe, jak i bardzo duże rozmiary.

Kolor tarczy o tyle ma znaczenie dla wyboru rozmiaru zegarka, że biel optycznie powiększa czasomierz. Natomiast ciemne barwy sprawiają, że zegarek wydaje się mniejszy. Podobny wpływ na postrzeganie urządzeń mają kolory pasków i bransolet.

Wyrażenie siebie przez zegarek

Zegarki to akcesoria służące także do wyrażania własnego temperamentu. Dlatego żywiołowi, energiczni mężczyźni wybierają często sportowe, kolorowe zegarki. Spokojni, stateczni i starsi panowie decydują się natomiast na klasyczne zegarki na paskach skórzanych. Ostatecznie każdy powinien zakładać zegarek, w którym w danej sytuacji czuje się najlepiej.

 

Artykuł napisany we współpracy z ekspertami ze sklepu z zegarkami Ruben Verdu