Uzależnienie od hazardu bardzo często zaczyna się niewinnie. U wielu osób to chęć poszukiwania dodatkowych bodźców, budowanie adrenaliny. Z czasem jednak wszystko wymyka się z pod kontroli i okazuje się, że jest dużo gorzej niż kobiecie się wydawało. Niekiedy jednak jest już na reakcję bardzo późno i proces wychodzenia z uzależnienia okazuje się trudniejszy niżby mogło się to wydawać. A jak to wygląda w przypadku kobiet, kiedy dotyka ich uzależnienie od hazardu, dlaczego tak się dzieje i w jaki sposób mogą sobie z tym skutecznie poradzić. To temat, którego będzie dotyczył poniższy wpis.

Zaczyna się niewinnie

Kobiety, które uzależniają się od hazardu to bardzo często zadbane, dobrze wykształcone pracujące w bankach czy na giełdzie kobiety, które na co dzień mają do czynienia z pieniędzmi. Zauważają, że ludzie skutecznie pomnażają swój majątek i chcą ze swoimi środkami zrobić to samo. Dlatego pojawia się myśl o tym, by wybrać się do kasyna, zagrać u bukmachera czy skorzystać z możliwości gry na giełdzie bez wychodzenia z domu. Zazwyczaj zaczyna się niewinnie od małych kwot, z czasem jednak zaczyna brakować kontroli nad tym wszystkim co dzieje się w życiu kobiety i trudno jej z tych problemów wyjść.

Co prowadzi kobietę do patologicznego hazardu?

Przede wszystkim motywacja w przypadku kobiet jest bardzo podobna. Chodzi o to, by skutecznie podnosić domowy budżet. Kobieta liczy na wygraną i uważa, że będzie to dla niej szansa na realizowanie osobistych celów. Jednocześnie w wielu przypadkach kobieta ma przekonanie, że z racji na posiadane wykształcenie czy wiedzę będzie w stanie bez większych problemów wygrywać. Podłożem uzależnienia może być również życie w niespełnionym związku, pojawiają się rodzinne konflikty, kobieta czuje się niedoceniona, niekochana, nieszczęśliwa i uważa, że musi przyjść wielka wygrana, która doprowadzi do tego, że kobieta odmieni swoje życie.

Nieustanna chęć odegrania

Tak jak w każdym uzależnieniu także w przypadku hazardu w pewnym momencie dochodzi do tego, że pojawia się utrata kontroli. Gra staje się bardziej chaotyczna, kobieta zaczyna coraz więcej przegrywać. Z jednej strony pojawia się załamanie, z drugiej wraca się do tych chwil, w których udało się cos wygrać. Te wspomnienia wzbudzają w organizmie mechanizm odgrywania się. Pojawia się ekscytacja, podniecenie, że może teraz w końcu będzie ta wysoka wygrana. W przypadku hazardu przy grze bardzo wiele osób trzymają wielkie emocje. Gra się dla emocji i podniecenia a nie tak naprawdę dla wygranej. Gra ma budować adrenalinę i napięcie, kobieta nawet nie zdaje sobie z tego sprawy, ale wygrana tak naprawdę znajduje się już wyłącznie w tle. Wydzielanie adrenaliny jest tak duże, że mózg jest od tego uzależniony. Hazardziści tęsknią za tym napięciem i chcą do tego wracać. To również taki moment, w którym osoba grająca już właściwie nie ma kontroli nad tym wszystkim co się wokoło niej dzieje. Z tego powodu nieustannie rośnie dług, a kobieta, aby zdobyć pieniądze jest w stanie posunąć się daleko. Pojawia się więc wykorzystanie przez inne osoby, np. mężczyzn, którzy bazują na uzależnieniu, wykorzystują kobiety np. seksualnie.

Terapia – szansa na wyjście z uzależnienia

Problemem jest przede wszystkim motywacja do wyjścia z nałogu. Zazwyczaj pojawia się ona dopiero w momencie, gdy sytuacja jest już bardzo poważna i pojawiają się problemy w codziennym życiu. Mężczyzna chce się rozwieść i zabrać dzieci, pracodawca chce usunąć uzależnioną osobę z pracy. Kobieta hazardzistka zaczyna więc myśleć o leczeniu, by odbudować zaufanie otoczenia i grać w ukryciu. W praktyce jednak zaskakująca będzie diagnoza, która jednoznacznie mówi, że całkowicie należy porzucić hazard. Okazuje się, że proces leczenia z nałogu jest bardzo trudny. Terapia może w sumie zająć kilkanaście miesięcy. Nie tylko trzeba doprowadzić do tego, by kobieta przestała grać, ale oprócz tego również trzeba budować na nowo jej poczucie wartości, sama kobieta musi również zadbać o to, by w jakiś sposób odbudować rodzinne relacje, odzyskać zaufanie.