Kupując swój wymarzony zegarek, nierzadko musimy się liczyć z wydatkiem rzędu kilkuset lub nawet kilku tysięcy złotych. Dlatego niezwykle istotne jest, aby na miejsce zakupów wybrać sklep, który odpowiada na nasze zapotrzebowania i jest wiarygodnym sprzedawcą tych specjalistycznych urządzeń.

Po pierwsze informacja

Unikajmy placówek, w których nie możemy liczyć na pełną informację dotyczącą produktu, który chcemy kupić. Zegarek posiada wiele funkcji, które w zasadniczy sposób decydują o jego przeznaczeniu. To, z jakiego materiału jest zbudowany i jakie ten ma właściwości, determinuje sposób użytkowania zegarka i sposób, w jaki należy się z nim obchodzić. Jeśli przykładowo zegarek, który chcemy kupić, nie jest wodoszczelny, a my nie otrzymamy tej informacji, to istnieje duża szansa, że przypadkowo zniszczymy urządzenie, a wina za ten fakt będzie w sensie prawnym wyłącznie po naszej stronie. To samo tyczy się konstrukcji szkiełka czy samego mechanizmu zegarka. W dobrym sklepie z zegarkami powinniśmy dysponować pełną informacją dotyczącą wszelkich aspektów konstrukcyjnych produktu oraz jego podstawowych funkcji.

Sklep internetowy czy stacjonarny

Współcześnie coraz więcej Polaków dokonuje zakupów w sklepach internetowych. Wedle ostrożnych szacunków nawet co szósty z nas przyznaje, że w Internecie kupuje przynajmniej podstawowe produkty, a co trzecia osoba robi praktycznie wszelkie zakupy w sieci. Sklepy internetowe mają wiele zalet. Przede wszystkim produkty w nich są tańsze o około trzydzieści procent niż w sklepach stacjonarnych. Zakupy w nich są wygodniejsze i bardziej komfortowe. Mamy więcej czasu do namysłu, a możliwości porównywania ofert pozwalają nam celniej i rozważniej podjąć decyzję o zakupie. Istnieją jednak sklepy internetowe, których należy unikać. Są to przede wszystkim ci sprzedawcy, co do których mamy wątpliwości czy towar oferowany przez nich rzeczywiście do nas trafi. Nieuczciwość sprzedawców w Internecie zdarza się coraz rzadziej, ale zanim dokonamy zakupu, powinniśmy sprawdzić w sieci, czy dany sprzedawca nie posiada przypadkiem zbyt dużej ilości negatywnych komentarzy i czy inni kupujący nie mieli problemów z otrzymaniem produktu, za który zapłacili. Unikać należy też tych sklepów, w których regulamin sprzedaży stoi w wyraźniej sprzeczności z obowiązującym w Polsce prawem konsumenckim oraz tych, gdzie tego regulaminu nie ma w ogóle. W przypadku sklepów stacjonarnych upewnijmy się, jakie są warunki zwrotu zakupionego produktu i czy sprzedawca na pewno uhonoruje bez sporu nasze prawo do zwrotu towaru.

Wybór i autentyczność

Zdecydowanie trzymajmy się z daleko od sklepów, w których nie możemy podjąć racjonalnej decyzji co do zakupu ze względu na zbyt mały wybór produktów. Niewielki wybór skutkuje podejmowaniem błędnych decyzji konsumenckich i nabyciem towaru, który wcale nie musi odpowiadać naszym potrzebom, a jest jedynie najlepszy ze wszystkich dostępnych. Rynek zegarków jest zaś tak bogaty, a rozmaitość i różnorodność urządzeń tak duża, że zapewnienie odpowiedniego wyboru jest tu warunkiem kluczowym do zakupu właściwego zegarka. Co oczywiste unikamy też tych placówek, w których sprzedaje się zegarki podróbki słynnych marek. Choć cena takich produktów będzie zapewne wysoce atrakcyjna, to ich jakość i parametry pozostawią wiele do życzenia. Sprzedawca oferujący nam podróbkę markowego produktu wprowadza nas w błąd, gdyż gwarantuje nam jakość, której dany zegarek nie może posiadać. Musimy też pamiętać, że produkty tego nie posiadają gwarancji i w przypadku jakiejkolwiek awarii zostajemy z problemem sami, jako właściciele bezużytecznego sprzętu.