Jednym z najważniejszych elementów składowych układu hamulcowego mających bezpośredni wpływ na efektywność procesu hamowania są z oczywistych powodów zaciski hamulcowe. Warto w tym miejscu przybliżyć nieco budowę tego elementu, ponieważ wiedza ta może się przydać przy ocenie czy bardziej wykrywaniu ewentualnych usterek powstałych na skutek eksploatacji pojazdu, czyli mówiąc wprost, pokonywania kolejnych kilometrów. Generalnie stosowane w poszczególnych samochodach zaciski hamulcowe wyglądają podobnie chociaż należy mieć na uwadze fakt, iż w zależności od poszczególnych typów czy modeli aut zasada ich działania może być nieco różna. Najczęściej stosowanym przez producentów mechanizmem jest zestawienie ruchomego zacisku z jarzmem oraz dwoma klockami hamulcowymi.

Generalnie rzecz biorąc zacisk hamulcowy łącznie z jarzmem stanowi najbardziej wyeksponowaną, żeliwną część, która okala tarczę. Całość natomiast zainstalowana jest na ramieniu zwrotnicy i to właśnie na omawianym powyżej mechanizmie oparte są klocki hamulcowe. Jeśli natomiast chodzi o sam klocek to składa się on przede wszystkim ze specjalnej ciernej okładziny, która w momencie hamowania pojazdu ma bezpośredni kontakt z tarczami oraz z blach separujących, na których wspomniany klocek jest zamontowany. Trzeba pamiętać o tym, iż z racji przeciążeń jakim poddawane są stale elementy wchodzące w skład układu hamulcowego, w tym między innymi omawiane w niniejszym artykule zaciski hamulcowe awarie omawianych mechanizmów nie należą do rzadkości, szczególnie jeśli pojazd jest intensywnie eksploatowany co ma miejsce chociażby w przypadku kierowców zawodowych, czy generalnie osób wykorzystujących swoje auta do pracy, tudzież po prostu dużo podróżujących. Dlatego też dokonywanie regularnych przeglądów jak również samodzielne monitorowania działania poszczególnych układów w pojeździe jest niezwykle ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa, do którego każdy kierowca powinien z oczywistych względów przywiązywać kluczową wagę. Świadomość zasad działania, oraz samej budowy poszczególnych mechanizmów, w tym między innymi omawianego układu hamulcowego pozwala kierowcy reagować na bieżąco na wszelkie nieprawidłowości jakie mogą wystąpić w toku eksploatacji pojazdu, oraz systematycznie je eliminować czy to na własną rękę, o ile potrafimy to zrobić, czy poprzez wizytę w profesjonalnym warsztacie samochodowym co jest wskazane szczególnie w odniesieniu do osób nie dysponujących wystarczającą wiedzą techniczną odnośnie tego jak samodzielnie dokonać niezbędnych w danym przypadku napraw.

Bez względu na jakie rozwiązanie się zdecydujemy najważniejsze w tym wszystkim jest to by auto spełniało wszelkie standardy bezpieczeństwa decydujące o możliwości dopuszczenia go do uczestnictwa w ruchu drogowym. Tylko wtedy kierowca może mieć pewność co do tego, że poruszanie się określonym pojazdem, czy to prywatnym czy służbowym jest w pełni bezpieczne i nie stwarza żadnego zagrożenia dla niego samego oraz dla innych użytkowników dróg, po których przychodzi się nam poruszać.