Przez wiele osób mieszkania oraz domy przeznaczone na późniejszy wynajem są uważane za jedną z najlepszych możliwych inwestycji dla osób średnio zamożnych. Wielu osobom mającym doświadczenie w wynajmowaniu mieszkań studentom może to się kojarzyć z prawdziwym koszmarem głównie ze względu na liczne problemy z młodymi lokatorami takie jak utrzymywanie stanu czystości w mieszkaniu zakłócanie ciszy nocnej spowodowane licznymi imprezami oraz oczywiście nieterminowe płatności za wynajem nieruchomości.

Oczywiście takie przypadki zdarzały się i będą się zdarzać jednak trzeba być bardziej wyrozumiałym dla osób młodszych i już z góry jasno przedstawić konsekwencje z jakimi mogą się spotkać na przykład dewastując mieszkanie. Dobrze sporządzona umowa jest bez wątpienia bardzo skutecznym straszakiem w tego typu sprawach a same imprezy o ile są organizowane zgodnie z prawem w ramach obowiązującej ciszy nocnej nie powinny nikomu szczególnie doskwierać – w końcu każdy z nas był kiedyś młody. Oczywiście nie tylko młode osoby chcące wynająć mieszkanie mogą być przyczyną naszych problemów – może być to dosłownie każdy. Jeśli natomiast jesteśmy gotowi poświęcić około dziesięciu do piętnastu procent naszych przychodów wynikających z wynajmu mieszkania to bardzo dobrym pomysłem może okazać się skorzystanie z usług firmy która zarządza wynajmowanymi mieszkaniami. Nasza rola będzie się tylko ograniczała do sprawdzenia stanu konta raz w miesiącu czy też raz na kwartał – w zależności w jaki sposób umówiliśmy się z firmą administrującą naszą nieruchomością.

Jeśli natomiast chodzi o samą opłacalność wynajmowania mieszkań to w zależności od standardu wykończenia naszej nieruchomości oraz lokalizacji może się ona kształtować na poziomie od czterech do siedmiu procent wartości nieruchomości rocznie.