Buty to z pewnością element sezonowy. O ile kiedyś obuwie stanowiło dopełnienie ubioru i było noszone tylko w celu ochrony stopy, to obecnie buty ubiera się dla mody. Raptem kilkanaście lat temu obuwie nie zmuszało do precyzyjnego przeglądania katalogów mody czy rozbudowywania szafy o kolejne półki na nowe pary butów. Buty robiono w kilku popularnych kolorach, czyli czarnym, brązowym ewentualnie białym czy ecru. Szczytem luksusu były buty w kolorze czerwonym albo granatowym.

O odmianach obuwia danego koloru zupełnie nikt nie myślał. Wzory były klasyczne, dokładnie odpowiadające konkretnej porze roku, a zatem latem sandały, wiosną i jesienią czółenka natomiast zimą kozaczki. Dziś większość pań nie wyobraża sobie rozpoczęcia danej pory roku bez co najmniej jednej nowej pary obuwia. Nie dość tego, powstały wariacje dotyczące kształtów butów. W lecie pokazują się powycinane wesołe botki do kostek sandały z doszytą subtelną cholewką, natomiast jesienią proponuje się gumowce na obcasach. Brakuje tylko by zimą proponowano zakładać sandały. Odcienie zachwycają, lecz równocześnie powodują mały mętlik. Bo w jaki sposób dobrać odcień odpowiedni do nowych ubrań, skoro wszystkie są tak piękne. Ponadto nasze ubrania także rokrocznie bardzo się zmieniają, a wraz z tym również niektóre buty powinny zostać zamienione na takie bardziej pasujące do kolejnych kreacji.

Znani projektanci mody dbają o to, żeby style co sezon odmieniały się tak mocno, że nic z ubiegłego sezonu nie pozostanie na nowy sezon. Dlatego gdy tylko słupek rtęci idzie bardziej w dół czy w górę, gonimy do galerii przymierzać nowe buty, żeby nie daj boże nie przegapić nowinek.