Buty potrzebne są ludziom od dawna. Już w starożytności ubierali na stopy rzemykowe sandały. Możemy wręcz założyć, że buty stały się jednym z pierwszych przydatnych wynalazków naszych pradziadów. Przebywając wielokilometrowe trasy poszukując jedzenia i porządnego schronienia, zmuszeni byli zabezpieczyć swoje stopy przed obrażeniami, kanciastymi kamieniami, palącymi piaskami. Łączono więc razem płaty skóry z upolowanych zwierząt, rzemyki z pnączy i wykładano trawą lub liśćmi. W ten sposób powstało starożytne obuwie.

Z początku buty były niewygodne, prawa i lewa stopa były jednakowe, rozmiary szyte były z dużym zapasem. Później wymyślono jednak buty coraz bardziej dopasowane do stóp, następnie dopasowano obuwie na obydwie stopy, i dalej skoncentrowano się na różnicowaniu i ozdabianiu cholewki. Powstawały pierwsze stebny z barwnych nici, sandały z pasków zastępowano bardziej skomplikowanymi modelami, zrobiono buty z napiętkiem, z wysoką cholewką. Potem buty zaczęły się różnić pod względem wzornictwa. W gorących krajach najbardziej przydatnym rodzajem były sandały, klimat średnio ciepły to jednolite buty z wyprawionej na mokro skóry cielęcej i obwiązywane sznurkiem wokół kostki.

W klimacie zimniejszym popularne były mokasyny. Niezależnie od krainy geograficznej, buty zawsze powinny były stanowić zabezpieczenie przed warunkami klimatycznymi oraz przyrodniczymi spotykanymi w danym miejscu. Ale wraz z upływem czasu obuwie zaczęło spełniać także rolę wizerunkową, zaznaczając społeczny status i styl osoby noszącej.