Ślub w plenerze to ciągle w naszym kraju nowość, jednak nowość zyskująca sobie coraz większą popularność. Taka opcja interesuje przede wszystkim tych, którzy biorą jedynie ślub cywilny i chcą czegoś więcej niż jedynie sztampowej uroczystości w Urzędzie Stanu Cywilnego, a także tych, którzy poszukują oryginalnego sposobu sformalizowania związku. Bo cóż może być piękniejszego od powiedzenia sobie :tak” w scenerii jakby wyjętej z romantycznego filmu, na słonecznej łące czy w ukwieconej altanie?

Tylko cywilny

Na początek warto wiedzieć, że niestety plenerowa uroczystość jest możliwa jedynie w przypadku ślubu cywilnego. Jeszcze do niedawna można było również zorganizować ceremonię kościelną na powietrzu, jednak obecnie, zgodnie ze stanowiskiem Episkopatu Polskiego jest to nierealne. Jedynym bowiem właściwym miejscem na sformalizowanie związku jest kościół lub kaplica, a małżeństwa zawarte w jakimś innym miejscu będą po prostu nieważne.

 

Koszt

Większości z nas wydaje się, że plenerowa uroczystość pociąga za sobą niewyobrażalne koszty i bez wątpienia pozostaje poza zasięgiem zwykłego śmiertelnika, dlatego często pary odrzucają taką opcję już na starcie, bez dalszego zgłębiania zagadnienia. Nic bardziej błędnego! Rzecz jasna taka ceremonia jest nieco droższa od tradycyjnego ślubu w Urzędzie Stanu Cywilnego, ale nie są to jakieś zawrotne sumy. Trzeba jedynie zapłacić urzędnikowi tysiąc złotych, co ma pokryć jego dojazd na miejsce. Warto też wiedzieć, że jest stawka ogólnopolska, obowiązująca we wszystkich gminach i powiatach.

 

Czynnik pogodowy

Planując ślub w plenerze koniecznie musimy uwzględnić czynnik pogodowy. Odgórnie narzuconym wymogiem jest tu zadaszenie przestrzeni, na której będzie się odbywała uroczystość, co stanowi zabezpieczenie na wypadek niekorzystnych warunków pogodowych.

 

Swoboda i wyobraźnia

Uroczystość w Urzędzie Stanu Cywilnego w sposób naturalny wymusza pewne formy i powagę, natomiast ślub w plenerze to okazja aby popuścić wodze fantazji. Daje to szansę na wcielenie w życie wymarzonego, bajkowego, a czasem nawet ekstremalnego scenariusza. Możliwości jest wiele, począwszy od ślubów nawiązujących do ulubionych fantastycznych postaci, poprzez ceremonie stylizowane na średniowiecze czy klimaty orientalne, aż do wydarzeń ekstremalnych, jak ślub w samolocie lub pod wodą. Aby poznać wszystkie opcje warto odwiedzić strony i blogi dotyczące tematyki ślubnej, takie jak modnewesele.com.

 

Jak ugościć gości

Wiele z decyzji jakie podejmiemy podczas organizacji wesela będzie miała wpływ na jakość i samopoczucie naszych gości. Należą do nich wybór muzyki i menu weselnego. Jeśli zdecydujemy sie na wybór wodzireja, możemy mieć pewność, że goście nie będą się nudzić. Zabawy, które zaproponuje wodzirej powinny być dostosowane do preferencji naszych i naszych gości, należy je omówić i ustalić czego oczekujemy.

Posiłki weselne nie muszą być nudne. Potrawy, które zaserwujemy na naszym weselu mogą być tematem wspomnień naszych gości. Ważne jest to, aby menu dobrze przemyśleć i aby było przygotowywane przez profesjonalistów ze świeżych produktów.

Nie dajmy się zwariować i podejdźmy do organizacji wesela na spokojnie. Współcześnie oferta firm i usług weselnych jest bardzo szeroka i z pewnością jest w czym wybierać. Pamiętajcie, że ślub i wesele to wasz wielki dzień, podczas planowania realizujcie swoje marzenia.