W jaki sposób segregować śmieci? Gdzie wrzucać selektywnie zebrane odpady? Jakie kolory mają kosze na śmieci do selektywnej zbiórki? Co to takiego odpady zmieszane? Czego nie powinno się wrzucać do pojemnika z przeznaczeniem na tworzywa sztuczne? Gdzie wyrzucać resztki jedzenia i tłusty papier po maśle? Bałagan ze śmieciami w dalszym ciągu trwa. Mnóstwo osób w dalszym ciągu ma problem z ich właściwą segregacją. Warto zatem poznać kilka zasad, które szybko i sprawnie pozwolą na odpowiednie zbieranie śmieci.

Niebieskie pojemniki na śmieci

Niebieskie kosze na śmieci przeznaczone są na papier po usunięciu metalowych zszywek i innych plastikowych elementów. Można tam również wrzucać gazety, kolorowe czasopisma, różnego rodzaju katalogi i prospekty, a także papier szkolny lub używany w biurze, książki w miękkich okładkach bądź też z kompletnie usuniętymi twardymi okładkami, torebki papierowe, tekturę oraz pudełka opakowaniowe z papieru lub tektury.

Żółte pojemniki na śmieci

Do żółtych pojemników należy wrzucać tylko i wyłącznie tworzywa sztuczne oraz metal, jednak należy przy tym pamiętać, że opakowania wykonane z tych materiałów powinny być czyste i dokładnie zgniecione przed przed wrzuceniem. Ponadto do żółtych pojemników można z powodzeniem wrzucać plastikowe butelki i kartony po sokach, mleku i napojach, butelki po płynach do mycia, mydłach, szamponach balsamach i żelach, a także plastikowe zakrętki, torebki, worki, reklamówki oraz zgniecione puszki po napojach i konserwach, drobny złom żelazny oraz metale kolorowe i kapsle.

Brązowe pojemniki na śmieci

Do tych koszy należy wrzucać tylko odpady zielone takie liście, skoszoną trawę, kwiaty balkonowe i ogrodowe, a także choinkę bożonarodzeniową.

Zielone pojemniki na śmieci

Do zielonych pojemników powinno się wrzucać szkło kolorowe takie jak np. oczyszczone i wysuszone butelki oraz słoiki po napojach i żywności, a także butelki po alkoholach czy szklane opakowania po kosmetykach.

Popielnice stojące

Coraz bardziej popularnym rodzajem koszy na śmieci są popielnice stojące, które można dostrzec między innymi obok przystanków autobusowych, przy budynkach użyteczności publicznej, na terenach zielonych w miastach i na wsiach. Są one z reguły usytuowane w miejscach, gdzie gromadzą się ludzie w oczekiwaniu na transport czy po prostu w celach towarzyskich. Dzięki obecności stojących popielnic mogą oni wyrzucać pety i tlące się niejednokrotnie niedopałki papierosów do specjalnie do tego przeznaczonych pojemników. Dzięki temu nie zaśmiecają wspólnych terenów użytkowych, a przy tym zminimalizowane jest ryzyko pożaru, gdyż kosze z wbudowanymi popielnicami mają oddzielona od reszty komorę na niedopałki które nie są mieszane z innymi śmieciami, które mogłyby spowodować wzniecenie ognia.

Segregowanie odpadów to z pewnością bardzo szlachetna idea, która w Polsce dopiero raczkuje. Wszystko jednak wskazuje na to, że jesteśmy na dobrej drodze do osiągnięcia wyników naszych zachodnich sąsiadów. Popielnice stojące ze sklepu Smartbin.pl kupisz aktualnie z dużym rabatem. Sprawdź!