Rozpoczęcie sezonu grzewczego to zawsze duże obciążenie dla domowego budżetu. Zapobieganie takiemu stanowi rzeczy nie jest trudne. Wystarczy wprowadzić w swoim domu kilka energooszczędnych rozwiązań, które w znaczący sposób przyczynią się do zminimalizowania kosztów ogrzewania.
Okna mają znacznie gorszą izolację cieplną niż ściany. Aby uchronić się przed utratą ciepła wystarczy zamontować na nich żaluzje, rolety bądź zasłony. Taka bariera pozwoli na zmniejszenie strat ciepła nawet o 4-5% zimą zaś latem będzie ochraniała dom przed przegrzaniem.

Zasłonięcie grzejników może powodować znaczne obniżenie efektywności ich działania. Dzieje się tak, gdy suszą się na nich ubrania lub w niedalekiej odległości znajdują się meble. Takie praktyki mogą powodować utratę do 20% ciepła. Odsłonięty grzejnik daje gwarancję swobodnego rozchodzenia się ciepła po całym pomieszczeniu. Innym sposobem na zwiększenie efektywności ogrzewania jest zamontowanie za grzejnikami ekranów odbijających ciepło. Są one tanie i łatwe w montażu, a ich zastosowanie może przyczynić się do zmniejszenia kosztów ogrzewania nawet do 4%.

Wietrzenie mieszkania czy domu to konieczność także zimą. Jeżeli istnieje taka możliwość warto na ten czas całkowicie wyłączyć ogrzewanie, gdyż w innym przypadku będzie pracowało na najwyższych obrotach aby możliwie jak najszybciej dogrzać wychładzające się pomieszczenie. Mając ogrzewanie sterowane centralnie, którego nie można w dowolnej chwili wyłączyć należy wietrzyć pomieszczenia możliwie jak najkrócej szeroko otwierając okna. Takie intensywne lecz krótkotrwałe wietrzenie zminimalizuje straty ciepła a przy tym pozwoli zachować odpowiednią cyrkulację powietrza.

W dzisiejszych czasach oszczędzanie to bardzo istotna umiejętność. Nie zawsze konieczne jest stosowanie do tego celu bardzo rewolucyjnych metod. Wprowadzenie kilku energooszczędnych zasad to prosty i dostępny dla każdego sposób na zmniejszenie kosztów ogrzewania.

Informacje: Poradnik Sarmata.pl: Jaki wybrać grzejnik?