Badaj krew dla własnego bezpieczeństwa

Badanie krwi jest analizą laboratoryjną próbki krwi człowieka, pobranej z palców lub żył rąk. Często wykonuje się kilka badań jednocześnie, na przykład łącząc morfologię i OB. Badanie krwi pozwala określić stan zdrowia. Choroby, zawartość minerałów, efektywność leczenia farmakologicznego, funkcjonowanie organów ludzkiego ciała – testy krwi są w stanie określić dokładnie przyczyny różnych schorzeń i problemów zdrowotnych (nawet tych bardzo poważnych). Testy krwi pokazują także czy dana osoba nie nadużywa narkotyków. W niektórych stanach USA testy krwi są obowiązkowe przed zawarciem małżeństwa. Kiedyś obowiązywały w prawie wszystkich stanach. Testy krwi są wykonywane w Polsce w ramach badań okresowych zlecanych przez pracodawcę lub na zlecenie lekarza rodzinnego, czyli podstawowej opieki medycznej. Specjaliści po zbadaniu jednej kropli krwi potrafią zdiagnozować raka, z prawdopodobieństwem wynoszącym aż 97 procent. Margines błędu wynosi zatem zaledwie około 3 procent. Badaniu krwi poddawane są osoby w różnym wieku – od dzieci począwszy, na seniorach kończąc. Badanie nie wymaga ingerencji chirurgicznej, nie wiąże się z ranami i głęboką ingerencją w organizm. Poza tym obecnie do badań krwi stosuje się strzykawki jednorazowe, które są w pełni bezpieczne, higieniczne i przeznaczone wyłącznie dla jednej osoby.

 

Badania krwi pozwalają na diagnozę chorób

Badania krwi pomagają zdiagnozować stan zdrowia nerek, wątroby, tarczycy i serca. Dzięki nim wykrywane są nowotwory, HIV/AIDS, cukrzyca, anemia oraz schorzenia serca. Sprawdzane jest oddziaływanie leków na organizm oraz oceniany jest stan żył, czy przypadkiem nie są zatkanie i mają odpowiednią drożność. Badanie jest szybkie, bezbolesne i bezpieczne. Testów krwi nie należy się obawiać, lecz koniecznie należy się im poddać, dbając o stan zdrowia organizmu.

 

Badanie żywej kropli krwi

Badanie żywej kropli krwi robi obecnie furorę. Jest to technika badawcza pozwalająca ocenić stabilność organizmu, czyli homeostazę. Badanie nie jest nowe, znane było już na początku XX wieku. Wówczas służyło głównie wykrywaniu syfilisu.

 

Jak wygląda badanie żywej kropli krwi?

Nakłuwany jest opuszek palca, krew trafia na szkiełko, oglądana jest pod mikroskopem w dużym powiększeniu. Osoba badana może obserwować własną krew na ekranie komputera. Po badaniu przedstawiany jest pacjentowi wynik wraz z jego interpretacją wykonaną przez specjalistę.

 

Kiedy należy wykonać badanie żywej kropli krwi?

Jeśli masz problemy skórne, wypadają Tobie włosy, cierpisz na zaburzenia snu, bóle głowy, bóle brzucha, bóle stawów i mięśni, pojawiają się duszności, zaparcia, wzdęcia, alergie, jesteś chronicznie zmęczony lub zauważyłeś cysty, torbiele czy inne guzki – to warto zbadać krew. Problemy z nadwagą lub niedowagą również są wskazaniem do wykonania takiego badania – zbyt duża lub zbyt niska waga ciała często świadczą o cukrzycy lub problemach z tarczycą. Osobom z problemami kardiologicznymi lub neurologicznymi takie badanie również będzie pomocne. Badanie żywej kropli krwi uzupełnia morfologię krwi.

Jak przygotować się do badania krwi?

Badanie krwi jest dziecinnie łatwe, ale trzeba się do niego przygotować. W dniu pobrania krwi nie należy rano niczego jeść. To, co spożywamy, może zakłócić wyniki. Przed badaniem poziomu glukozy, cholesterolu oraz trójglicerydów oraz leukocytów najlepiej nie jeść tłustych potraw, słodyczy i nie pić alkoholu (nawet jedno piwo lub jedna lampka wina wypite przed badaniem krwi potrafią w znaczący sposób zmienić jego wynik) – i to już na 24 godziny przed badaniem. Rano można wypić szklankę przegotowanej wody. Krew najlepiej oddać rano, gdy organizm jest wypoczęty. Na przykład poziom żelaza jest sprawdzany rano, bo po południu stężenie żelaza we krwi rośnie. Leki zażywamy przed badaniem normalnie, jednak o fakcie brania np. specyfików na nadciśnienie musimy poinformować laborantkę przed badaniem krwi. Krew badana jest na dwa sposoby: przez laboranta oraz w komputerowym analizatorze. Podsumowując, badanie krwi najlepiej wykonać między 7.00 a 9.00 rano, zanim zmienią się niektóre parametry krwi. Przed badaniem trzeba unikać wysiłku fizycznego, ponieważ ma on wpływ m. in. na poziom neutrocytów i zmienia również poziom hormonów we krwi. Dym z papierosów oraz stres lub stan silnego zdenerwowania także potrafią zaburzyć wyniki badania krwi. Dlatego przed morfologią i innymi badaniami krwi nie należy palić papierosów i denerwować się. Poranna kawa podnosi poziom kortyzolu – przed badaniem pić jej nie należy. Pacjent powinien zostawić picie kawy i zjedzenie obfitego śniadania na czas po badaniu krwi. Przed badaniem krwi lepiej posiedzieć trochę, wyciszyć się, wypić szklankę przegotowanej wody. Między badaniami stężenia glukozy zabrania się żucia gumy, ponieważ ma ona wpływ na wydzielanie soków trawiennych i zaburzy wynik testu.

Jedno jest pewne – przed zleceniem szczegółowych badań krwi lekarz zawsze zleca badania podstawowe, czyli wykonanie testów krwi, badań moczu i kału. Dopiero później zlecane są bardziej skomplikowane badania krwi (o ile oczywiście pojawi się potrzeba tego rodzaju).