W ostatnim czasie coraz większą popularnością na naszym rynku cieszą się różnego rodzaju zabawki edukacyjne, które w odróżnieniu od swoich „zwyczajnych” odpowiedników skonstruowane są tak, aby poza zwykłą zabawą możliwie jak najlepiej wspomóc proces rozwoju dziecka – szczególnie w pierwszych miesiącach jego życia, kiedy najintensywniej chłonie bodźce otaczającego świata, które mają wpływ na tempo jego rozwoju. Warto zatem sprawić małemu bobasowi kilka zabawek, które w taki właśnie sposób pobudzą jego wyobraźnię i staną się motorem napędowym prawidłowego rozwoju naszego niemowlaka.

Wbrew pozorom w segmencie zabawek edukacyjnych mamy dość szeroki wybór bowiem produkty tego typu nie są jakimiś oryginałami z kosmosu – ich tajemnica polega po prostu na odpowiednim zestawieniu kolorystyki, ilustracji, czy zamyśle konstrukcyjnym – wszystko to w oparciu o zalecenia ekspertów z dziedziny psychologii czy pediatrii ma w swym założeniu wspomóc proces rozwoju niemowlaka poprzez oddziaływanie na jego wyobraźnię, zmysły, czy ogólną orientację przestrzenną, dzięki czemu łatwiej mu jest zaadaptować nowe bodźce i przygotować do „wchłonięcia” kolejnych. W ofercie zabawek edukacyjnych znajdziemy zarówno maskotki, dzwoneczki (np. do powieszenia nad łóżeczkiem), różnego rodzaju karuzele czy też książeczki z odpowiednio dobranymi ilustracjami, których kolorystyka oddziaływuje na wyobraźnię dziecka.

Szczególną popularnością wśród rodziców cieszy się również mata edukacyjna – rodzaj dywanika z odpowiednio dostosowaną konstrukcją, na której najczęściej przyczepione są różnego rodzaju, kształtu, czy koloru minimaskotki – wszystko zróżnicowane aby jak najlepiej pobudzić zmysły malucha i tym samym poszerzyć jego percepcję. Aby to osiągnąć koniecznym jest oczywiście wzbudzenie w nim zainteresowania daną zabawką, dlatego wszelkie „wariacje” są tu jak najbardziej wskazane. Całość zaprojektowana wedle specjalnych wytycznych daje gwarancję, iż czas spędzony na zabawie będzie podwójnie cenny – bowiem nie od dziś wiadomo, że dziecko najlepiej uczy się właśnie przez zabawę.