Procedura zaciągania pożyczek i kredytów bankowych nie należy do najprzyjemniejszych. Przede wszystkim zajmuje sporo czasu i wymaga nie mniej cierpliwości oraz wysiłku. Czasem wydaje się nawet, że bank traktuje nas nie jak swoich klientów, którym ma służyć, a jak swego rodzaju natrętów, którzy mogą poczekać bo i tak wyjścia innego nie mają. Przy składaniu wniosku o udzielenie kredytu albo pożyczki w banku ciąży na nas wiele obowiązków. Musimy dostarczyć mu szereg dokumentów dotyczących naszego wynagrodzenia, czy planowanego celu, na jaki zamierzamy przeznaczyć pożyczoną kwotę. A może się zdarzyć, że okażą się one niekompletne albo czegoś w nich będzie brakowało i w praktyce będziemy musieli po kilka razy odwiedzać bank.

 

Nikomu chyba się nie chce tego robić, zwłaszcza że banki i urzędy najczęściej są otwarte w porze pracy, więc trzeba się dodatkowo zwalniać albo brać urlop. Nie tak dawno temu na rynku produktów pożyczkowych pojawiło się jednak coś zupełnie nowego, co wybawi od uciążliwych formalności. Tym innowacyjnym produktem pożyczkowym są pożyczki ekspresowe. Udzielają ich nie banki, a pozabankowe instytucje pożyczkowe, które nie podlegają tym samym przepisom co banki. Właśnie dzięki temu mogły one sobie pozwolić na zminimalizowanie formalności i uczynienie procedury zaciągania pożyczek bardzo łatwą i nie wymagającą wielkiego wysiłku ze strony klientów. Już nie trzeba biegać po urzędach i stać w długich kolejkach po jakieś zaświadczenie. Szybkie pożyczki udzielane są na dowód osobisty. Zgadza się, wyłącznie na dowód osobisty, bez żadnych innych formalności. Dla tych, którzy nie mają czasu ani nerwów na to, aby załatwiać wszystkie formalności wymagane przez bank, szybka pożyczka jest genialnym rozwiązaniem.

 

Trzeba przy tym zwrócić uwagę na jedną kwestię, że szybkie pożyczki, dlatego między innymi są szybkie, ponieważ są udzielane na niskie kwoty. Dlatego ten, kto planuje jakiś poważny wydatek, rzędu na przykład kilkudziesięciu tysięcy złotych będzie się musiał jednak pomęczyć z bankiem. Szybka pożyczka jest w związku z tym skierowana głównie do tych, którzy mają jakąś niedużą, ale pilną potrzebę do zaspokojenia. Zawsze można się nią podratować, gdy potrzeba ta wynikła nagle i nie zaspokojenie jej w szybki sposób może wiązać się z nieprzyjemnymi konsekwencjami, na przykład karą. Poza takimi formalnościami jakich bank wymaga od swoich klientów są też takie, które musi spełnić sam bank, co wydłuża jeszcze czas oczekiwania klienta na decyzję kredytową i może właśnie przyczynić się do zwiększenia wspomnianych wcześniej dodatkowych strat. Tymi formalnościami, które zobowiązany jest spełnić bank jest między innymi weryfikacja zdolności kredytowej pożyczkobiorcy. Bank bada ją w oparciu między innymi o dane zawarte w Biurze Informacji Kredytowej, gdzie potencjalny klient może widnieć jako dłużnik spłacający albo mający już spłacone inne kredyty i pożyczki. Te dane konfrontuje następnie z danymi o zarobkach i na tej podstawi podejmuje decyzję pożyczkową. Instytucja pożyczkowa robi to od razu, bez żadnego badania zdolności kredytowej.