Gdy przyglądamy się biznesmenom z pierwszych stron gazet, wyobrażamy sobie, że prowadzenie własnej firmy wcale nie jest trudne. Bo widać po tych osobach, że są zawsze uśmiechnięte, dobrze ubrane, wyluzowane, więc mamy o nich bardzo pozytywne wyobrażenie. Jednakże rzeczywistość wcale nie jest taka prosta, miła i przyjemna. Wcale nie jest powiedziane, że dana inwestycja się uda, czy będzie przynosić zyski itp. Podobnie nigdy nie wiadomo co wydarzy się w firmie, która dobrze funkcjonuje. Albowiem wiele może się zmienić na rynkach w których firma funkcjonuje i może to odczuć każda z firm, która w tej branży funkcjonuje.

W związku z tym, decydując się na rozpoczęcie działalności gospodarczej, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że nie każdy biznes na pewno się uda. Gdyby tak było, każdy zakładał by swoją firmę i wiódł spokojne życie biznesmena. Niestety nie wygląda to wszystko aż tak kolorowo i musimy sobie z tego zdawać sprawę. Dlatego zanim zaczniemy robić poszczególne kroki niezbędne do zarejestrowania działalności, przede wszystkim zastanówmy się, czy my się do tego nadajemy. Musimy przecież mieć odpowiednią wiedzę czy umiejętności niezbędne do prowadzenia działalności. Jeżeli uznamy że tak, to musimy zbadać rynek w branży, w której chcemy funkcjonować. Jeżeli jest na nim duża konkurencja, jeżeli możemy mieć kłopoty z pozyskaniem klientów, znowu powinna w naszej głowie zapalić się lampka ostrzegawcza. Może w takim wypadku warto nieco zrewidować nasze plany i albo zrezygnować z własnej firmy lub też wybrać nieco inną branżę?

Ale sporo niepewności będzie czekać nas też gdy nasza firma będzie już funkcjonować. Stale bowiem będziemy spotykać się z wieloma problemami, które gdy się napiętrzą, mogą nawet doprowadzić do upadku firmy. Opóźnienia w zapłatach za faktury, problemy ze znalezieniem klientów, zmiany w prawie. To tylko niektóre problemy które mogą się pojawić. Dlatego pamiętajmy, że prowadzenie firmy nie jest łatwe i że nie każdy biznes musi się udać. Więc zanim firmę otworzymy, przemyślmy to nawet kilka razy.