Trudno dzisiaj znaleźć osobę, która nie posiada konta w banku. To właśnie na takie konto wpływa nasza wypłata, renta czy emerytura. To za pośrednictwem takiego konta płacimy rachunki, wykonujemy przelewy, czy płacimy kartą debetową. Dzięki bankowemu rachunkowi możemy postarać się o dodatkowe pieniądze w formie debetu na koncie. Zresztą większość pracodawców wymaga od swoich pracowników własnego konta, gdyż nie stosują oni wypłat za pracę w gotówce.

Czym więc kierować się wybierając bank, w którym otworzymy rachunek? Większość z nas największą wagę przykłada w takim momencie do ceny, jaką za kontu musimy płacić. Jest już coraz mniej banków, które oferują konto za darmo, ale jeżeli dobrze się rozejrzymy, to jeszcze takowe znajdziemy. Niestety, jeżeli konto jest za darmo, to za inne usługi związane z kontem musimy już płacić. Chodzi tu przede wszystkim o opłaty za przelewy, za wybranie gotówki w kasie banku, czy za wydanie karty do rachunku. Czasami warto więc przekalkulować, co bardziej się opłaca. Albowiem jeżeli w ciągu miesiąca wykonujemy dużo przelewów, warto wybrać ten bank, który wykonuje je za darmo, a pobiera tylko niewielką opłatę za prowadzenie konta.

Sporo osób szuka też konta, które oferuje dodatkowe pieniądze, czyli popularny debet lub też kredyt w rachunku. Są banki, które wręcz pożyczają w ten sposób pieniądze bez żadnych kosztów, a niektóre stosują tylko niewielkie oprocentowanie. Więc może skorzystać z oferty takiego banku? Na pewno wiele osób kierując się wyborem banków, bierze też pod uwagę koszty związane z obsługą karty. Patrzą, czy jest ona darmowa, ile kosztuje wypłata gotówki w bankomacie itp. I tak można by jeszcze długo wymieniać, gdyż kryteriów związanych z wyborem konta w banku może być bardzo wiele. Ale zawsze powinniśmy pamiętać, że wcale nie jesteśmy „przywiązani” do banku i zawsze możemy go zmienić. Jeżeli w jakimś banku pojawi się lepsza oferta, to nie bójmy się właśnie tam założyć nasz rachunek, gdyż będzie to dla nas po prostu bardziej opłacalne.