Po zakończeniu Świąt Bożego Narodzenia, a także Świąt Wielkanocnych, wielu z nas odczuwa, że nasz portfel jest o wiele lżejszy, a na bankowym koncie często pojawia się debet. Dzieje się tak dlatego, że zwykle przed Świętami wydajemy bardzo dużo pieniędzy, a wielu z nas powie że za dużo pieniędzy. Ale jak tu się oprzeć, jeżeli z każdej strony atakują nas super świetne oferty, jeżeli wszędzie widzimy promocje i obniżkę cen. A jeżeli dodamy, że w czasie tych wolnych od pracy dni lubimy dobrze zjeść i się napić, nie ma się co dziwić, że wydajemy w tym okresie o wiele więcej pieniędzy niż zwykle.

Oczywiście doskonale zdają sobie z tego sprawę specjaliści od spraw marketingu w centrach handlowych i tak przygotowują ofertę, aby klienci w tych centach wydali jak najwięcej. Oferta ta ma sprawić wrażenie, że rzeczywiście możemy dużo zaoszczędzić, jednakże w rzeczywistości chodzi o to, by w sklepach zostawić jak najwięcej pieniędzy.

Czy nie ma więc sposobu, aby podczas tych świątecznych dni, nie wydać zbyt dużo gotówki? Oczywiście że są. I to co ważne jest ich kilka. Po pierwsze, wybierając się na zakupy, przygotujmy dla siebie listę tego, co nam potrzeba. I nie kupujmy niczego spoza tej listy, nawet jeżeli w oczy rzuci nam się jakaś super oferta. Po drugie nie idźmy do sklepu głodni. Jak pokazują badania, zawsze wtedy wydajemy więcej niż planowaliśmy, gdyż głód podsyca też apetyt na kupowanie. Jeżeli jesteśmy już w sklepie, zwracajmy uwagę nie tylko na ceny, ale także i na wielkość kupowanych opakowań. Bo może się okazać, że kupujemy często „powietrze”, gdyż pudełko jest tylko w połowie wypełnione towarem, więc jego cena jest bardzo atrakcyjna. I tak można by jeszcze długo wymieniać. Ale pamiętajmy, że zawsze najlepszą metodą na niepotrzebne zakupy jest zdrowe i logiczne myślenie. Kupujmy tylko to, czego naprawdę potrzebujemy i to w ilościach, które jesteśmy w stanie „przerobić”. W przeciwnym wypadku, po zakończeniu Świąt, wiele z zakupionych produktów wyląduje w koszu, gdyż po prostu nie będziemy w stanie ich skonsumować.