Posiadanie własnego mieszkania, czy może nawet domu, to marzenie praktycznie każdego Polaka. Niestety jak wszyscy wiemy, taka inwestycja wymaga bardzo dużo pieniędzy i nie każdy może sobie na nią pozwolić. I to właśnie dlatego, bardzo dużo osób jest zmuszonych do wynajmowania lokum, lub też do mieszkania ze swoimi rodzicami.

Jak wiadomo, za wynajmowanie mieszkania trzeba płacić właścicielowi nieruchomości. Nie są to wcale kwoty niskie ale przecież mieszkać gdzieś trzeba. Dlatego każdy powinien zastanowić się, czy nie lepiej pożyczyć pieniądze w banku i później tylko spłacać raty kredytowe. Okazuje się bowiem, że bardzo często spłacane do banku miesięczne raty, są niższe od kwoty, którą musimy płacić za wynajem nieruchomości. W związku z tym, jest to po prostu bardzo opłacalne. Oczywiście aby dostać bankowy kredyt hipoteczny, musimy spełnić szereg warunków. Przede wszystkim musimy mieć odpowiednie dochody. Chodzi tu o tzw zdolność kredytową, czyli o zdolność do spłaty swoich zobowiązań. Kolejnym warunkiem jest dobra historia kredytowa, która jest rejestrowana przez Biuro Informacji Kredytowej. Jeżeli nasza historia nie jest zbyt dobra, lub nie mamy jej wcale, możemy mieć kłopoty by pieniądze pożyczyć. Niezmiernie ważny jest też fakt, że ubiegając się o kredyt hipoteczny, musimy mieć odpowiednią ilość zaoszczędzonych pieniędzy, które będą stanowi nasz wkład własny. Większość banków wymaga minimum 10% ceny nieruchomości chociaż są też i takie które oczekują od swoich klientów większego wkładu własnego.

Jak więc widać, wymagania wobec przyszłych kredytobiorców są dosyć wysokie i nie każdy może je spełnić. Jednakże warto chyba spróbować i postarać się o uzyskanie kredytu hipotecznego, by spełnić swoje marzenia o posiadaniu własnego mieszkania. Tym bardziej, że obecne stopy procentowe są niskie, więc koszty tego kredytu nie są wysokie. I nic nie wskazuje na to, aby w najbliższej przyszłości miały one ulec znacznemu podniesieniu. A gdy wejdziemy już w posiadanie własnego mieszkania, na pewno poczujemy olbrzymią satysfakcję i ze spokojem będziemy spłacać nasze kredytowe zobowiązana.