Na naszych drogach każdego roku pojawia się coraz więcej samochodów. Z tego też powodu, stale rośnie zagrożenie wypadkami, gdyż za kierownicami pojawiają się coraz to młodsi ludzie, którzy nie mają zbyt dużego doświadczenia w poruszaniu się po drodze. W związku z tym, powinniśmy robić wszystko, by zadbać o bezpieczeństwo naszej rodziny, która porusza się samochodem, by w razie jakiegoś zdarzenia, ograniczyć jego negatywne skutki.

Do jazdy, a zwłaszcza do dalekiej podróży, należy przygotować zarówno pojazd, jak i wszystkich którzy się nim poruszają. Przede wszystkim samochód musi być sprawny. Nie ma mowy, aby uszkodzone były w nim hamulce, gdyż stanowią one niezwykle istotną sprawę w kwestii bezpieczeństwa. Pozwalają one uniknąć zderzenia z innym pojazdem i zatrzymają nasz samochód w bezpiecznej odległości. Podobnie ważne są opony. Jeżeli są one w złym stanie, znacznie wydłużają one drogę hamowania, co także może doprowadzić do nieszczęścia. Jak łatwo się domyśleć, niezmiernie ważną sprawą podczas jazdy jest zapinanie pasów bezpieczeństwa. I to nie tylko przez kierowcę, ale i przez pasażerów. Podczas jakiejkolwiek kolizji, przytrzymują one nasze ciało w siedzeniu, co sprawia, że nie poruszamy się bezwładnie w środku pojazdu. Oczywiście obowiązkowe dla naszych dzieci są foteliki samochodowe, które również wielokrotnie mogą uratować życie naszym najmłodszym pociechom.

Niezmiernie ważne jest także także zachowanie podczas jazdy pasażerów i oczywiście kondycja fizyczna i psychiczna kierowcy. A więc pasażerowi nie powinni przeszkadzać kierującemu podczas jazdy. Nie ma więc mowy o bardzo głośnej muzyce, o sprzeczkach o zamienianiu się miejscami. A kierowca, nie powinien siadać za kierownicą zmęczony, czy rozdrażniony. Może to bowiem doprowadzić do bardzo negatywnych skutków. Oczywiście nie ma też mowy, aby kierowca prowadził pojazd będą pod wpływem alkoholu, czy innych środków odurzających, gdyż prawie zawsze kończy się to bardzo źle.