Na pewno we współczesnym świecie na wiele rzeczy brakuje nam czasu. Wynika to z wielu czynników. Na pewno pracujemy więcej niż kiedyś, ponadto stale musimy się szkolić czy podnosić nasze kwalifikacje. Do tego dochodzi nam nasze życie rodzinne. Musimy przecież zawieść dzieci na basen, tańce, odebrać żonę od kosmetyczki itp. Więc to właśnie min dlatego chcielibyśmy, żeby doba miało po 48 godzin. Z tego też powodu, musimy coraz częściej z wielu rzeczy zrezygnować. Jedne są bardziej istotne, czasem mniej, ale na pewno nasze codzienne życie ulega przez to zmianom.

Znakomitym na to przykładem mogą być nasze kulinarne przyzwyczajenia. Jeszcze kilkanaście lat temu, praktycznie każdy posiłek robiliśmy samodzielnie. Nikomu do głowy nawet by nie przyszło kupować w sklepie gotowe posiłki, bo zresztą wcale ich nie było. Ale dzisiaj, sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Półki sklepowe uginają się wręcz od produktów, które wymagają tylko kilku minut, by były gotowe do spożycia. Wystarczy, że włożymy je na kilka minut do piekarnika lub mikrofalówki i już są gotowe do spożycia. Jak się ma to do tradycyjnego gotowania? Oczywiście oszczędza bardzo dużo czasu. Zwykle przygotowanie obiadu, zajmuje nam godzinę lub więcej więc kupując gotowe pożywienie, możemy rzeczywiście zaoszczędzić sporo czasu. Jednakże należy też wspomnieć tu o walorach smakowych, a także o jakości. Na pewno smak odbiega od potraw gotowanych samodzielnie. Podobnie wygląda sprawa jeśli chodzi o jakość. Do takich produktów, dodaje się wiele ulepszaczy czy środków konserwujących, które wydłużają jego trwałość. Można się spodziewać, że nie wpływają one zbyt korzystnie na nasze zdrowie.

Musimy więc dobrze zastanowić się co wybrać. Czy poświęcić swój czas i przygotować posiłki w sposób samodzielny, czy postawić na łatwiznę i kupić w sklepie gotowe posiłki. Musimy zastanowić się, czy chcemy postawić na smak i zdrowie, czy też na szybkość i prostotę. Na pewno nasze dzieci, wolałaby naszą tradycyjną kuchnię, a tylko od czasu do czasu, możemy im zaproponować coś „na szybko”.