Czy wiek ma wpływ na prowadzenie działalności gospodarczej? Na pewno jakiś ma, ale z całą pewnością wiek nie jest tu decydujący. Co więcej, jak pokazują różnego rodzaju badania i statystyki, na otwarcie działalności gospodarczej, decydują się ludzie w coraz niższym wieku. I chociaż młodym ludziom brakuje doświadczenia, to jednakże mają oni więcej zapału i entuzjazmu, więc trochę dzięki temu mogą nadrobić.

Z czego wynika ta tendencja do rozpoczynania biznesu w młodym wieku. Na pewno wynika to chociażby z faktu, że młodzież jest o wiele lepiej wykształcona w tym kierunku, niż jeszcze kilkanaście lat temu. W naszym kraju jest bardzo wiele szkół, które kształcą przyszłych biznesmenów więc podstawowe sprawy związane z otwarciem czy prowadzeniem firmy nie są absolwentom takich szkół obce. Innym czynnikiem który determinuje młodych do zakładania firm jest chęć wykazania się i sprawdzenia swoich umiejętności. Wielu młodych ludzi twierdzi, że znakomicie oni się do tego nadają, więc chcą tą swoją wiarę przełożyć na czyn. Na pewno duży wpływ na zakładanie działalności gospodarczej przez młodych są trudności ze znalezieniem pracy. A nawet jeżeli ktoś tą pracę już znajdzie, to uzyskiwane zarobki dla wielu nie są satysfakcjonujące. Więc aby nie szukać pracy, decydują się na otwarcie firmy.

Na pewno wielu młodzi ludzie bardzo często otwierają firmy związane z branżą komputerową czy informatyczną. Po prostu o wiele lepiej oni orientują się w tej dziedzinie, więc efekty ich działań, są o wiele lepsze. Zresztą jak pokazują statystyki w takich branżach jak informatyka, marketing internetowy itp., można zarobić naprawdę dobre pieniądze. I może ktoś powiedzieć, że bez doświadczenia trudno jest zarządzać firmą czy zatrudnionymi ludźmi. Jednakże z czasem doświadczenie przyjdzie, więc efekty pracy po jakimś czasie będą jeszcze lepsze a zarobki powinny się stopniowo jeszcze bardziej poprawiać. Dlatego nie dziwmy się, gdy młodzi ludzie otwierają nowe firmy, gdyż na pewno będą one funkcjonować na bardzo wysokim poziomie.