Studenci zawsze narzekają na brak gotówki. Potrzebują ją stale na materiały do nauki, a także do zabawy. Bo co jak co, ale studenci „poszaleć” lubią, ale potrzeba to tego sporą ilość środków finansowych. Dlatego też, co bardziej zaradni studenci, szukają wszelkiego rodzaju sposobów, aby podreperować swój zwykle nadwątlony budżet. Na całe szczęście, mają spore możliwości pod tym względem, gdy ofert pracy dla nich, zwłaszcza w sezonie wakacyjnym nie brakuje.

Dużym atutem studiowania, jest wydłużony okres wakacyjny, który wynosi aż 3 miesiące. I właśnie w tym czasie wielu studentów decyduje się na podjęcie pracy. Oczywiście nie każdy chce pracować przez wszystkie dni wolne od zajęć, gdyż niektórym wystarczy np. miesiąc. Ale wiadomo, im dłużej będzie się pracować, tym potem będzie można więcej wydać. Więc gdy tylko zbliża się zakończenie roku akademickiego, studenci rozpoczynają poszukiwania zajęcia, które pozwoli na zasilenie konta bankowego.

Jak wiadomo, najwięcej pracy sezonowej można znaleźć w znanych kurortach turystycznych. To właśnie w czasie wakacji, przyjeżdża do nich najwięcej turystów, których trzeba jakoś obsłużyć. A do tego są potrzebne dodatkowe ręce, które mogą właśnie zaoferować studenci. I dlatego szukają oni pracy w barach, restauracjach, przy obsłudze różnego rodzaju maszyn służących do rozrywki itp. Sprzedają oni lody, okulary przeciwsłoneczne, pracują w wypożyczalniach sprzętu sportowego, czy sprzedają bilety na koncerty. Możliwości jest tu bardzo dużo, gdyż pracy naprawdę nie brakuje.

Jeżeli jakiś student chce zarobić nieco więcej, zazwyczaj decyduje się na wyjazd do innego kraju, zwłaszcza do kraju Europy Zachodniej. Jak wiadomo płace są tam o wiele wyższe niż w Polsce, dlatego sporo młodych ludzi decyduje się na ten krok. Inną zaletą takiego wyjazdy jest fakt, że można „podszkolić” obcy język. A zatrudnienie można znaleźć podobnie jak i w Polsce w barach, pubach, restauracjach czy hotelach. Sporo studentów pracuje też w różnego rodzaju gospodarstwach rolnych, gdyż i one mają w tym okresie bardzo dużo pracy.