„Małe Euro” to kolejna, po EURO2012 duża impreza piłkarska w Polsce. Duża, ponieważ reprezentacje młodzieżowe do lat 21 to już zaplecza reprezentacji seniorskich, więc w ich składach możemy spotkać się z nazwiskami, które występują w najlepszych klubach na świecie. Mistrzostwa Europy U21 odbędą się w Polsce w czerwcu i obejmą sześć polskich miast. Kto powinien być gotowy na przyjęcie kibiców?

Gdzie?

Chociaż ranga imprezy mogłaby wskazywać na to, że piłkarze reprezentacji młodzieżowych pojawią się na bardziej „prestiżowych” stadionach w Polsce, mecze fazy grupowej i play-off zostaną rozegrane w mniej oczywistych lokalizacjach.

Grupa A, w której znajduje się między innymi Reprezentacja Polski swoje mecze grupowe rozegra w dwóch lokalizacjach – w Kielcach, na Kolpolter Arena (stadion Korony Kielce) oraz w Lubinie, na stadionie, gdzie swoje mecze rozgrywają Zagłębie Lubin oraz Górnik Łęczna. Oba stadiony mają pojemność około 15 tys. miejsc.

Zespoły z grupy B, czyli na przykład reprezentacje Hiszpanii i Portugalii zagrają w Bydgoszczy na stadionie Zawiszy (20tys. miejsc) oraz na stadionie miejskim w Gdyni (stadion Arki, 15 tys. miejsc). Z kolei zespoły z grupy C, Niemcy, Włochy, Dania i Czechy, swoje mecze zagrają w Krakowie (stadion Cracovii – 15 tys. miejsc) i na Stadionie Miejskim w Tychach (15 tys. miejsc). W tych dwóch lokalizacjach zostaną rozegrane również półfinały, a w Krakowie finał turnieju.

Kim są Polacy?

Najczęściej słyszymy jedynie o sukcesach seniorskiej Reprezentacji Polski, jednak wśród młodych piłkarzy również znajdziemy znajome nazwiska piłkarzy, którzy grają w mocnych europejskich klubach. Wśród najlepszych polskich piłkarzy znajdziemy występującego obecnie w zespole Mistrza Anglii, Leicester City, Bartosza Kapustkę, grającego w FC Nantes (liga francuska) napastnika Mariusza Stępińskiego czy występującego w Lechu Poznań Dawida Kownackiego.

Z kim zagrają?

Na początku rozgrywek, w fazie grupowej turnieju najcięższymi przeciwnikami Polaków będą Anglicy, wśród których znajdziemy wielu zawodników regularnie grających w Premier League. Są to, między innymi, grający w zespole Mistrza Anglii – Leicester City – Demarai Gray, grający w Southampton napastnik Nathan Redmond i pomocnik James Ward-Prowse, a także prawy obrońca z Arsenalu – Calum Chambers. Ciężka przeprawa czeka naszą reprezentację również ze Szwedami, którzy będą bronili tytułu zdobytego dwa lata temu.

Najsilniejszą reprezentacją mogą pochwalić się Hiszpanie, którzy w swoich szeregach ma Saula Nigueza (Atletico Madryt), Denisa Suareza (Villarreal), Marco Asensio (Real Madryt) czy obrońców Hectora Ballerina (Arsenal) i Jose Luisa Gaya (Valencia). Nie mniej imponująco prezentuje się młodzieżowa Reprezentacja Niemiec, w której wysteruje nowy napastnik Manchasteru City – Leroy Sane, czy Reprezentacja Włoch.

Kiedy?

Mistrzostwa Europy odbędą się w czerwcu, a pierwsze mecze grupowe będziemy mogli oglądać już 16 czerwca. Finał w Krakowie zaplanowany jest na 30 czerwca. Takie święto piłkarskie z pewnością można podsumować stwierdzeniem – łączy nas piłka.

 

Newsy na temat Mistrzostw Europy w serwisie laczynaspasja.pl