Od dawien dawna w sprzedaży znaleźć można różne produkty z naturalnych surowców. Niektóre bywają rzeczywiście dobre i korzystnie wpływają na człowieka, zaleczając pewne schorzenia. Pozostałe możemy używać tylko jako placebo. Do takich cennych środków naturalnych od zawsze zaliczane są wszelakie miody.

Znamy dziś ogromną ilość rodzajów miodów, charakteryzowanych w zależności od miejsc gdzie miód się tworzy oraz z których kwiatów pyłek przeważa w składnikach. Od pewnego czasu u kupujących rosnącą popularność wypracowuje sobie miód manuka. Miód Manuka jest bardzo wartościowym i chętnie kupowanym miodem w wielu krajach. Ma bowiem działanie mocno bakteriobójcze, dużą ilość przeciwutleniaczy oraz dobrze dobrany zestaw witamin potrzebnych dla zdrowia. Dziś wiadomo, iż w większości przypadków przyczyną tworzenia się wrzodów na żołądku są niektóre bakterie. Z tego samego powodu występuje czasem niestrawność. Doświadczenia pokazały jednoznacznie, że wśród ludzi jedzących miód Manuka pojawiła się duża ulga od dolegliwości.

Inne doświadczenia laboratoryjne pokazały także, że miód Manuka jest skuteczny w odniesieniu do dużego zakresu mikroorganizmów innego rodzaju, a więc miód Manuka mógłby być też skutecznie stosowany miejscowo. Pomaga przecież zaleczać skaleczenia, zmiany owrzodzeniowe, zmiany odleżynowe, poparzenia i rany głębokie. W związku z tym powinniśmy wyszukać solidnego sprzedawcę i dla spróbowania kupić małą ilość takiego produktu, żeby osobiście sprawdzić jego niebywałą skuteczność.