Urlop to wolny czas od pracy i wszyscy starają się w tym czasie odpocząć oraz nabrać nowych sił na kolejny rok. Zazwyczaj staramy się gdzieś pojechać, aby zobaczyć coś innego, poznać nowych ludzi, czy chociażby poopalać się na plaży. Jednakże ostatnimi czasy, coraz częściej niektórzy, a zwłaszcza ludzie młodzi, mają na swój urlop nieco inny pomysł. Pomysłem tym jest szeroko pojęty wolontariat. Chodzi po prostu o pomaganie innym ludziom, czy zwierzętom oczywiście charytatywnie. Na pewno każdy zdaje sobie sprawę z tego, że zarówno w Polsce, jak i w innych krajach Europy jest bardzo dużo osób, które potrzebują pomocy. Chodzi tu zarówno o najmłodszych, jak i o osoby starsze. A potrzebują oni różnorakiej pomocy i dlatego właśnie tak dużo potrzeba osób, by spełnić ich wszystkie potrzeby.

W jaki sposób można więc pomagać? Sposobów jest wiele. Może to być chociażby pomoc w zakupach, w sprzątaniu domu, w wyprowadzaniu na spacer. Oczywiście taką pomoc można wykonywać nie tylko w okresie urlopu, ale i przez cały okres roku. Jednakże w czasie wolnym od zajęć, mamy na to po prostu więcej czasu. Można też podjąć się nieco bardziej „specjalistycznych” prac. Chodzi to o odnawianie domów, przedszkoli, szkół czy szpitali. Często instytucje nie mają odpowiedniej ilości środków finansowych by jakieś prace przeprowadzić, ale z pomocą wolontariuszy spokojnie można je wykonać. Dosyć popularną formą pomocy staje się odwiedzanie chorych w szpitalach. Często osoby, które są „przywiązane” do swoich łóżek ze względu na swój stan zdrowia są już tym niezmiernie znużone czy przygnębione. Więc jeżeli odwiedzi ich nawet zupełnie obca osoba i będzie chciała z nimi porozmawiać, będzie to miało dla nich ogromne znaczenie.

I takich przykładów można by podawać jeszcze bardzo dużo. Bo potrzebujących jest również bardzo dużo. Dlatego bardzo dobrze, że coraz więcej osób jest w stanie poświęcić swój urlop bo pomagać innym osobom. I trzeba mieć nadzieje, że będzie ich jeszcze więcej, gdyż prawdopodobnie będzie to „nakręcać” innych na taką samą pomoc.