Gdy zapytamy statystycznego Polaka o stan jego finansów, to z pewnością najczęściej usłyszymy odpowiedź, że nie jest ona najlepsza. Narzekamy że zarabiamy nie za dużo, że w sklepach ceny są bardzo wysokie, a na dodatek, że co chwile pojawiają się jakieś nowe opłaty czy rachunki. Więc wielu z naszych rodaków musi oszczędzać i nieco „kombinować”, by wystarczyło im pieniędzy od jednej do następnej wypłaty. Sporo osób decyduje się nawet na podjęcie dodatkowej pracy, byle domowy budżet nie popadł w wielkie tarapaty.

Jednym ze sposobów na oszczędzenie pieniędzy i to często dosyć sporych sum, są zakupy produktów pochodzących z tzw „szarej strefy”. Co to oznacza? Po prostu ich pochodzenie nie jest do końca legalne. Często albo są one wykonane z materiałów, które nie do końca przestrzegają norm, które w produkcji obowiązują, albo są wręcz wprowadzane na rynek nielegalnie i ich producenci nie ponoszą opłat, które legalny dystrybutor musi ponieść. Oczywiście dlatego są tańsze i część ludzi tak chętnie z nich korzysta.

Jakie towary z szarej strefy najczęściej kupujemy? Okazuje się, że królują tu różnego rodzaju używki takie jak alkohol czy papierosy. Jak wiadomo, ich produkcja czy sprzedaż obłożone są dosyć wysokimi stawkami podatkowymi, więc automatycznie ich cena także robi się wysoka. W związku z tym, wiele osób zaczyna wprowadzać je w sposób nielegalny na rynek. Sprowadzają te produkty z krajów, gdzie ich cena jest o wiele niższa (kraje byłego Związku Radzieckiego), bądź też samodzielnie wytwarzają je w nielegalnych fabrykach. Ale nie tylko używki mogą pochodzić z nielegalnego źródła. Na rynku znajduje się min bardzo dużo ubrań, które są tylko „podróbkami” znanych światowych marek, ale oczywiście ustępują im jakością no i ceną.

Można by tak jeszcze bardzo długo wymieniać, gdyż szara strefa rozwija się bardzo szybko i coraz więcej produktów właśnie z niej znajduje się w obrocie. Ale jeżeli czujemy się uczciwymi ludźmi, nie powinnismy ich kupować. Po pierwsze ich pochodzenie jest niepewne, więc nie wiadomo jak będą one wyglądać pod względem jakości a po drugie, osłabiamy w ten sposób legalnie działające firmy, które przestrzegają wszystkich zasad i płacą legalne podatki.